sos-facebook Estetiği Takip Edin sos-twitter

Enjekte Edilen Dolgu Ürünlerinin Komplikasyonları

Estetik amaçla kullanılan enjekte edilebilir dolgu ürünleri genellikle kullanımları güvenlidir. Ancak buna rağmen yan etkileri ile karşılaşılmaktadır. Nadir olmakla beraber sık görülen komplikasyonları erken dönemde kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve morarma olabilmektedir. Geç dönem yan etkileri enfeksiyonlar, deride renk kaybı, hassasiyet, kızarıklık, ödem, kaşıntı, şişlik, deride hiperpigmentasyon, herpes(uçuk) tekrarlaması, uygulama bölgesinde iltihap görülebilir. Uzun dönemde ortaya çıkan etkileri ise kronik iltihap(granülom) ve yara dokusu ortaya çıkabilir.

 

Dolgu ürünlerine göre ayırdığımızda:

Biyolojik olarak zamanla yıkılan dolgu ürünlerinin yan etkilerini kontrolü daha iyidir. Ürün zamanla vücut tarafından yıkılmaktadır.

1- Kollajen dolgular Sığır, İnsan Kaynaklı

Yapılan çalışmalarda sığır kaynaklı kollajen dolgularında komplikasyon görülme olasılığı %3 tür. Sıklıkla ilk 72 saat içinde görülür şişlik, ödem, kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir. Binde 5 oranında da daha ciddi olan enfeksiyon, herpes (uçuk) enfeksiyonu, apse gelişimi, doku nekrozu kronik granulamtöz iltihap görülebilir. Nadir olarak ateş, eklem ve kas ağrısına neden olabilir.

İnsan kaynaklı kollajende ise yan etki riski düşüktür sadece hassasiyeti olmayan kızarıklık görülebilir.

 

2- Hiyaluronik Asit dolgusu

Sığır kollajenine göre daha az allerjeniktir. Ancak Hyaluronik asitin elde edildiği tekniğe göre hayvan yada bakteri ürünlerinin karışması ya da çapraz bağ işlemi ile alerjik reaksiyon görülebilir. Hyaluronik asit dolgusunda erken dönemde komplikasyon görülme olasılığı %0,42 dir. Ödem , şişlik, kızarıklık ve apse oluşumu gözlenebilir. Daha az sıklıkta kuşlardan elde edilen ürünlerde kızarıklık, kaşıntı, ödem ve papulokistik nodül oluşumu gözlenebilir.

 

3- Polilaktik asit

Estetik amaçla sık kullanılmaz ancak kullanılan hastalarda çok belli olmayan kronik(granulomatöz) iltihap dokusuna neden olmaktadır. Ancak üreticiler yeterince sulandırıldığı taktirde bu etkinin görülmeyecegini iddia etmektedir.

Enjekte Edilen Dolgu Ürünlerinin KomplikasyonlarıBiyolojik olarak yıkılmayan dolgu ürünlerinin yan etkileri daha şiddetlidir ve tadaviside daha zordur.


1- Silikon yağ dolgusu

Enjekte edilir silikon yağ dolgusu komplikasyonlarına ait yayınlar 1960’lı yıllardan itibaren mevcuttur. Uygulandığı bölgede kronik iltihaplanma, yer değiştirme, ciltten dışarı çıkma, açık yara ve silikon granülomu görülebilir. Tedavisinde silikonun çıkarılması gerekir ancak bu kolay bir işlem değildir. Sağlam dokularla beraber alınır. 1991 yılından itibaren Amerika da kullanılması yasaklanmıştır.

 

2-Polyacryamide

Kalıcı dolgu ürününde erken dönemde hafif orta kızarıklık, şişlik, 36 saat içinde bu şikayetler düzelmektedir. Geç dönem yan etkileri işe dolgunu kayması, şişlikler olması, ağrı, kamaya bağlı düzensizlik olması, uzun süren şişlik ve kapsül oluşmasıdır.

 

Yağ Dolgusu Komplikasyonları

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ dokularının hazırlan dolgu işlemidir. İstenilen bölgelerde estetik, kontur düzelme ve meme büyütme amacıyla kullanılmaktadır.

Estetik amaçla kullanıldığında erken dönemde şişlik kızarıklık görülebilmektedir. Düşük olsa da iltihap ve apse gelişme riski mevcuttur. Yağ dokusu ile dolgu işlemlerinde uygulanan yağ dokusunda erime gözlenir. Bu nedenle düşük risklide olsa asimetri görülebilir. Nadir olarak yağ dokuları ince cilt bölgelerinde şişlik yapabilir.

 

Yorumlar   

0 #2 Simetri Estetik 21-01-2016 09:05
Alıntılandı merve çalışkan:
benim daha önce burun kanatları kenarına dolgu yapıldı ama topaklanmalar oluştu.bunun tedavisi ultraskin cihazı ile mümkünmüdür acaba?

Merhabalar,
Ultraskin cihazı odaklanmış ses dalgaları ile çalışmakta olduğu için yüz bölgesinde dilediğimiz bölgeye uygulanabilmektedir.Olumlu sonuçlar alırsınız.Gönül rahatlığı ile uygulatabilirsiniz.
Alıntı
+1 #1 merve çalışkan 20-01-2016 22:51
benim daha önce burun kanatları kenarına dolgu yapıldı ama topaklanmalar oluştu.bunun tedavisi ultraskin cihazı ile mümkünmüdür acaba?
Alıntı

Yorum ekle


Simetri Estetik | Merkez - Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv. Başyazıcıoğlu apt 105 Melikgazi, KAYSERİ
info@simetriestetik.com.tr  -  T: +90 352 235 44 66